Психологічна адаптація до дистанційного навчання

Сьогодні наше суспільство опинилося у досить несприятливих з психологічної точки зору умовах. Значене інформаційне перенаватаження та недостатня сформованість критичного мислення спричиняють неадекватне сриймання дійсності та відповідні когнітивні викривлення. Такі негативні тенденції найчастіше пов'язані із неправдивою інформацією та відповідними маніпуляціями ЗМІ.

Накопичений стрес, необхідність дотримуватися карантину, малорухливий спосіб життя - все це передумови виникнення негативних емоцій та відповідних деструктивних станів.

За словами психотерапевта Аліни Хранітель у психології існує п'ять стадій прийняття стресової події, які цілком можна застосувати й до прийняття пандемії коронавірусу:

  1. Заперечення, яке фактично рятує психіку від гостроти удару на початку. На кшталт «так це десь там, у китайців», «до нас не дійде».
  2. Злість - маркер болю: несправедливо й боляче, цього не має бути, пошук винних. Чадо протестує та сперечається із дорослими. Усе тому, що в ізоляції діти не можуть жити нормальним, звичним для них життям.
  3. Торг - дії направленні на ухилення від удару (ознайомлення з рекомендаціями МОЗ, симптомами, покупка антисептиків і масок).
  4. Депресія - приходить повне усвідомлення того, що відбувається насправді.
  5. Прийняття - інтенсивність емоцій поступово знижується, з'являється можливість подивитися на світ навколо й спробувати жити по-новому.

Тому, якщо ви відчуваєте негативні та депресивні стани - це ознака того, що ваш оргнізм ще повністю не адаптувався до цієї ситуації. Поостарайтеся зменшити акцент на деструктивних емоціях, дотримуйтесь режиму дня, правильного харчування, особисто гігієни та фізкультури. Ці поради допоможуть вам легше перенести стадії прийняття стресової ситуації.

ЯК ПОКРАЩИТИ СВІЙ ПСИХОЛОГІЧНИЙ СТАН

1. Зателефонуйте другу

· Якщо ви один з тих щасливчиків, у кого є хороший друг, який завжди готовий допомогти в будь-яку хвилину життя, спробуйте телефонувати йому або їй кожного разу, коли відчуваєте пригнічення.

· Це правда, що не завжди зручно розповідати, як ви почуваєтеся, коли у вас поганий настрій, але дружня порада й усвідомлення того, що у вас є підтримка друга, може допомогти вам подолати цю кризу.

2. Запишіть свої почуття

· Якщо ви не хочете ділитися своїми стражданнями з іншими, вам важко висловити почуття, спробуйте подолати депресію за допомогою письма або малювання. Виклад думок і почуттів на папері може бути способом рефлексії.

3. Робіть те, що приносить вам задоволення

· Життя не має обмежуватися роботою, обов'язками та домашніми клопотами. Дуже важливо знаходити час для себе і робити те, що приносить вам задоволення.

4. Не сидіть без діла

· Займайтеся чимось, це може бути хорошим методом боротьби з депресією. Спробуйте робити творчі експерименти, які б увиразнили ваші різноманітні якості. Наприклад, ви можете зайнятися рукоділлям, щось приготувати для своєї родини, шити, випікати, писати, фотографувати або малювати.

5. Більше відпочивайте

· Ще один ключ до перемоги в боротьбі з депресією - спати протягом принаймні 7 годин щоночі без перерв, щоб організм відновився.

· Хороший відпочинок поліпшить ваш настрій, допоможе вам бути гнучкішими, а також дозволить значно зменшити депресію.

6. Подихайте свіжим повітрям

· Навіть коротка прогулянка принесе користь. Так-так, відпочинок на подвір'ї будинку або на балконі сприяюють формуванню позитивного настрою

7. Дієта

· Харчування відіграє дуже важливу роль у боротьбі з депресією. Якщо у вашому житті кепські справи, додайте до раціону більше вітаміну В та кальцію, виключіть продукти з високим вмістом рафінованих вуглеводів і цукру.

8. Тренування

· Регулярні фізичні вправи можуть стати одним з найкращих природних засобів для запобігання депресії. Існують різні форми вправ, кожна з яких має власні переваги: йога, аеробіка, важка атлетика, біг, плавання.

· Не слід робити інтенсивні вправи з самого початку. Краще почати потроху, а потім поступово збільшувати інтенсивність.

· Ідеально щодня тренуватися принаймні півгодини або навіть трохи більше. Якщо ви хочете підвищити ефективність у боротьбі з депресією, спробуйте робити вправи на відкритому повітрі.

Поради для батьків

Що варто пам'ятати:

· слід пам'ятати, що ізоляція - це стрес як для дорослих, так і для малечі;

· пояснити, що боятись - це нормально. Страх - емоція, яка дозволяє уберегти людину від небезпечних вчинків;

· щоб подолати негативні емоції, можна зробити мішечок для крику, або ж влаштувати битву подушками;

· підліткам варто допомогти розібратися в інформації, з якою вони стикаються, навчити визначати факти та фейки;

· розділити права та обов'язки кожного члена сім'ї на час карантину, незалежно від віку;

· по можливості організувати звичне для дитини й для себе спілкування, розваги та гуртки в онлайн режимі;

· сімейна ранкова зарядка допоможе зняти стрес і зменшити паніку;

· дотримуватись інформаційної дієти - достатньо раз в день подивитися новини для того, щоб бути в курсі дійсно важливих подій

Чого не варто робити :

· різко починати виховувати, або «перевиховувати» своїх дітей. Адже це лише забере багато сил, здоров'я і часу та зіпсує відносини сім'ї в умовах ізоляції;

· примушувати дітей «використовувати час з користю, не байдикувати», тобто робити те, що здається за потрібне вам. Варто пам'ятати, що завдяки бездіяльності великі ідеї, поховані в несвідомому, отримують шанс проникнути у свідомість;

· не варто обговорювати в присутності дітей невтішні сценарії, деталізуючи подробиці.

· не слід в присутності дітей переглядати фільми про віруси, хвороби, апокаліпсис, які лише підійматимуть рівень тривоги й страхів

Кiлькiсть переглядiв: 594

Коментарi